مشاعات ساختمان

آپارتمان نشینی علاوه بر محاسنی که به همراه دارد نیازمند رعایت کردن قوانینی نیز می باشد که یکی از این قوانین رعایت امور مربوط با مشاعات ساختمانی است. اگرچه شما در ویلاها شاهد بحث هایی درباره ی مالکیت مشاعی نیستید اما در آپارتمان نشینی این مسئله کاملا متفاوت است و باید به قوانین مربوط به املاک مشاعی احترام بگذارید. در این مقاله ابتدا به تعریف مشاعات ساختمانی می پردازیم و سپس قوانین مرتبط با این مشاعات را به اختصار بیان می کنیم.

 

 

مشاعات ساختمان
آپارتمان ها دارای دو نوع مالکیت می باشند که عبارتند از مالکیت خصوصی و مالکیت مشاعی. در مالکیت خصوصی بخش هایی از یک آپارتمان به یک مالک اختصاص دارد و در مالکیت مشاعی بخش های مشترک آپارتمان تحت مالکیت چند مالک هستند.

 

بخش های مشاع در ساختمان
بخش های مشاع در ساختمان شامل بخش هایی است که تحت مالکیت فرد خاصی نیست و تمام اهالی آپارتمان مجاز به استفاده از آن هستند. این بخش ها شامل پشت بام، درب وروردی ساختمان، راهرو، زمین ساختمان، باغچه، حیاط، لابی ساختمان، پله ها، آسانسور، پنجره های راهرو، شوفاژ خانه و تاسیسات و انشعابات مشترک می باشد.

 

همه ی افراد ساختمان در نگهداری و تعمیر این بخش ها مسئول هستند و طبق متراژ واحد مسکونی خود ملزم به پرداخت هزینه ی تعمیر و نگهداری می باشند. در صورتی که هر کدام از اهالی ساختمان از این مشاعات استفاده کند اما از پرداخت هزینه سر باز زند می توان از طریق شورای حل اختلاف مسئله را پیگیری نمود.
اگر یک واحد باعث آسیب زدن به مشاعات ساختمان شود آنگاه هزینه ی تعمیر را فقط همان واحد باید پرداخت نماید.
هنگام استفاده از امکانات مشاع نباید برای سایرین مزاحمت ایجاد کرد و باید قوانین مشاعات ساختمان کاملا رعایت شود.
تغییر بخش های مشاع توسط هیچکدام از واحد ها بدون هماهنگی با سایر مالکین مجاز نیست و نمی توان نقشه ی این بخش از ساختمان را طبق میل خود عوض کرد.
تصرف در بخش های مشاع ساختمان کاملا ممنوع است مگر اینکه قبل از انجام این کار همه ی واحدها موافق باشند و قانون مشاعات ساختمان نیز این اجازه را داده باشد.

 

شمال کشور اگرچه از آب و هوای مناسب و مواهب طبیعی بسیاری بهره برده اما از مسائلی از این قبیل دورتر است زیرا بیشتر خانه های شمال در غالب خانه ی ویلایی ساخته می شوند و این ویژگی را شاید بتوان یک حسن دانست. افرادی که اقدام به خرید ویلا در شمال می کنند نیازی نیست که نگران مسائلی از این قبیل باشند و شما در مالکیت ویلا بحث مالکیت مشاعی را شاهد نخواهید بود مگر ویلاهای شهرکی که قوانین مربوط به خود را دارند. شما می توانید یک مالکیت خصوصی را با خرید ویلا در نوشهر و یا خرید ویلا در متل قو تجربه کنید.

دفتر مرکزی: مازندران - چالوس - خیابان شورا - مجتمع اداری صبرا - واحد 11 info[at]shemina.net

گروه مشاورین املاک شمینا بانک اطلاعاتی بسیار جامع و دقیقی در زمینه خرید و فروش انواع ویلا، زمین، آپارتمان در شمال کشور و در شهر های متل قو - سلمانشهر - کلارآباد - نمک آبرود - چالوس - نوشهر - سیسنگان - رویان - نور - چمستان - محمود آباد و سرخرود دارد و می تواند شما مشتریان گرامی را در حوزه ی خرید و فروش ملک راهنمائی و همراهی کند. جهت اخذ هرگونه مشاوره، با ما در تماس باشید.

سپردن ملک تقاضای ملک جستجو تماس

مقایسه