مفهوم شاه نشین در معماری مدرن و سنتی

به قسمتی از خانه که در ارتفاع بالاتری قرار دارد و نورگیر مناسبی دارد، شاه نشین می گویند. ارتفاع شاه نشین بسیار بلند تر از سایر اتاق ها است که خود سبب خنک بودن آن نسبت به سایر قسمت های خانه می باشد. سقف شاه نشین معمولا گنبدی شکل می باشد. شاه نشین ها معمولا مکانی دنج و خصوصی تر برای افراد بزرگ خانه و یا مهمان ها فراهم آورده است.
شاه نشین ها بیشتر در معماری سنتی شناخته شده اند و معمولا برای تزیین آن از گچبری، آینه کاری و … استفاده می شود. پنجره های شاه نشین معمولا پنج دری یا سه دری هستند و دارای شیشه های رنگی می باشند. در مقابل شاه نشین معمولا یک حوض می ساختند که در ساعات مختلف روز و با توجه به انعکاس نور خورشید، جلوه ای خاص به شاه نشین می داد.

 

 

 

 

امروزه در طراحی مدرن، استفاده از شاه نشین به شیوه ای دیگر و با طراحی جدید تر مرسوم شده است. طراحی شاه نشین به گونه ای است که نور طبیعی از زوایای مختلفی وارد خانه می شود و همچنین باعث می شود وسعت مساحت خانه بیشتر شود. در طراحی مدرن شاه نشین می توان از بخش های پیش آمده پنجره ها به عنوان محل قرارگیری تخت خواب، کتابخانه، محیطی برای مطالعه و استراحت استفاده کرد. افراد پس از خرید ویلا در متل قو و یا خرید ویلا در نمک آبرود، می توانند از فضای شاه نشین برای استراحت استفاده کنند.

با طراحی درست شاه نشین، می توان آن را به محیطی گرم و صمیمی تبدیل کرد. چون شاه نشین ها اغلب در دنج ترین و آرام ترین بخش ویلا طراحی می شوند، اغلب افراد به آن علاقه نشان می دهند. بنابراین لازم است از دکوراسیون مناسب برای این بخش از خانه استفاده شود.

 

 

افرادی که به دنبال خرید ویلا در شمال هستند، می توانند با دانشی اندک از فضای شاه نشین به طور خاص بهره ببرند. خریداران ویلا می توانند فضای شاه نشین را با استفاده از تخت و بالشت های بزرگ و نرم و سایر تجهیزات که برای استراحت و آرامش لازم است، آن را تبدیل به یک محیط دنج و آرام کنند و ساعت ها در آنجا بنشینند و به مناظر اطراف نگاه کنند. داشتن فضای شاه نشین می تواند یکی از جذاب ترین بخش های یک ویلا باشد. بنابراین هنگام فروش ویلا در شمال ، باید به مشتری گفته شود.

دفتر مرکزی: مازندران - چالوس - خیابان شورا - مجتمع اداری صبرا - واحد 11 info[at]shemina.net

گروه مشاورین املاک شمینا بانک اطلاعاتی بسیار جامع و دقیقی در زمینه خرید و فروش انواع ویلا، زمین، آپارتمان در شمال کشور و در شهر های متل قو - سلمانشهر - کلارآباد - نمک آبرود - چالوس - نوشهر - سیسنگان - رویان - نور - چمستان - محمود آباد و سرخرود دارد و می تواند شما مشتریان گرامی را در حوزه ی خرید و فروش ملک راهنمائی و همراهی کند. جهت اخذ هرگونه مشاوره، با ما در تماس باشید.

سپردن ملک تقاضای ملک جستجو تماس

مقایسه